Aktualności >>> Boże Narodzenie 2009 w Bisztynku >>>

 .: Boże Narodzenie w Bisztynku

BOŻE NARODZENIE 2009 W BISZTYNKU

Przygotowanie wystroju kościoła i miasta, budowa szopki, śpiewanie kolęd i Msza święta - Pasterka to nieodłączne elementy Świąt Bożego Narodzenia w całej Polsce. Także w Bisztynku. W Bisztynku, od wielu już lat, nieodłącznym elementem tych Świąt jest też pokaz fajerwerków organizowany tuż po Pasterce, dzięki prywatnemu przedsiębiorcy.

Po naszej publikacji z ubiegłego roku i liście ks. Eugeniusza Subocza w kościele w Bisztynku odnaleziono elementy zabytkowej już szopki powstałej co najmniej w roku 1943, a używanej jeszcze w latach 60-tych. Ks. Sławomir Brewczyński podjął przed Wigilią próbę jej wykorzystania lecz - niestety - nie udało się. Odnaleziono bowiem dwa jej elementy z trzech. Brakuje elementu środkowego, który z pewnością znajduje się gdzieś w kościele. Szopka wymaga też restauracji i wykonania drobnych napraw. Być może pojawi się w naszym kościele w kolejnym roku.

Tuż przed Pasterką dla mieszkańców parafii i gości wystąpiły dziewczęta ze scholi parafialnej wraz z Siostrą Edytą. Zaprtezentowały tradycyjne i nowsze kolędy przy akompaniamencie gitar. Pasterkę celebrował ks. proboszcz Eugeniusz Bartusik. Pewną ciekawostką było wygłoszenie przez niego kazania z ambony, już dawno nie używanej do takich celów. Ksiądz Bartusik, podczas kazania, wyjaśnił dlaczego okres w pobliżu roku zerowego był czasem szczególnym dla całego świata.

Po Pasterce jej uczestnicy mogli zobaczyć pokaz sztucznych ogni zorganizowany na placu Chopina w Bisztynku. Wszystkie opisane wydarzenia pokazujemy niżej. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmików. W trakcie ich kręcenia pokazujemy wielokrotnie odrestaurowany już ołtarz Matki Bożej ustawiony w prawej nawie kościoła. Ołtarz został odnowiony dzięki ogromnemu wysiłkowi parafian i darczyńców za co ks. proboszcz już wielokrotnie dziękował.

Zobacz jak wyglądała szopka w 1943 roku >>>


KOLĘDY W WYKONANIU SCHOLI PARAFIALNEJFRAGMENTY PASTERKI


POKAZ SZTUCZNYCH OGNI TUŻ PO PASTERCE

Andrzej Grabowski - 26.12.2009 r.

Copyright: www.bisztynek.strona.pl 2009