Aktualności >>> Święto patrona parafii w Bisztynku >>>

 .: Biskup wizytuje parafię w Bisztynku

ŚWIĘTO PATRONA PARAFII W BISZTYNKU - ŚW. MACIEJA APOSTOŁA

Ksiądz Arcybiskup Warmiński Senior Edmund Piszcz odbywa wizytację parafii w Bisztynku. Dziś (9 maja) o godzinie 9.00 odprawił uroczystą Mszę świętą poświęconą patronowi parafii w Bisztynku - św. Maciejowi Apostołowi. Podczas nabożeństwa Ksiądz Arcybiskup poświęcił odnowiony ołtarz Matki Bożej znajdujący się wnawie bocznej kościoła parafialnego.

Uroczystościom towarzyszyły poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Bisztynku i Koła Łowieckiego "Sójka" w Bisztynku. Nabożeństwo rozpoczęło się procesją do kościoła, a następnie powitaniem Księdza Arcybiskupa przez dziec i młodzież oraz proboszcza ks. Eugeniusza Bartusika. W nabożeństwie uczestniczyli kapłani z okolicznych parafii oraz ks. dziekan Dyzma Wyrostek z Reszla.

Homilię wygłośił Ks. Abp Edmund Piszcz przypominając w jaki sposób św. Maciej został wybrany apostołem. - Przypomnijmy - mówił - że stało się to po zdradzie jednego z Dwunastu, Judasza. Wówczas pozostali apostołowie mieli dokonać wyboru z dwóch "kandydatów", Justusa i Macieja. Nie dokonali jednak tego wyboru sami. Modlili się o to, by Jezus Chrystus wskazał im tego, kto miał zastąpić zdrajcę Judasza. Ostatecznie wybór padł na Macieja - mówił Ks. Abp. - W jednym z kościołów widziałem obraz na którym przedstawieni są Justus i Maciej klęczący i czekający na wybór. Postać Macieja oświetlona jest promieniem z nieba - mówił Abp Edmund Piszcz. - Nie wiemy, czy tak się to rzeczywiście odbyło, ale podkreślam - to nie Apostołowie dokonali wyboru. Oni modlili się o ten wybór.

Wygłaszając homilię podkreślił konieczność modlitwy przed dokonywaniem każdego wyboru, od tego związanego z wyborem partnera życiowego, do poświęcenia życia za innego człowieka. Wspominał tu wybór dokonany przez Ojca Maksymiliana Kolbego w obozie koncentracyjnym, który poszedł na śmierć głodową za posiadającego rodzinę współwięźnia.

Ks. Abp przypomniał też, że św. Maciej to Apostoł pochowany bardzo blisko Polski, bo w niemieckim Trewirze, w tamtejszej bazylice.

Pod koniec nabożeństwa Ks. Abp dokonał aktu poświęcenie ołtarza Matki Bożej, odnowionego wysiłkiem wszystkich parafian w czasie ostatniego roku.

Andrzej Grabowski - 09.05.2010 r.

Copyright: www.bisztynek.strona.pl 2010