Aktualności >>> Popiersie patronki Szkoły Podstawowej w Sątopach >>>

 .: Popiersie patronki stanęło przy Szkole Podstawowej w Sątopach

Popiersie Marii Konopnickiej stanęło przy Szkole Podstawowej w Sątopach

W 170. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej, patronki Szkoły Podstawowej w Sątopach, uroczyście odsłonięto jej popiersie ustawione na cokole, na podwórzu placówki.

- Pomysł na uhonorowanie patronki naszej szkoły, w jej 170. rocznicę urodzin, to pomysł naszej absolwentki, rzeźbiarki Krystyny Piegat - mówiła Barbara Zasada - dyrektorka szkoły w Sątopach. - Pani Krystyna wykonała popiersie Marii Konopnickiej, Barbara Fijałkowska zaprojektowała ostateczną wersję pomnika, wykonawstwem zajął się Krzysztof Porydzaj, a korzystał z materiałów podarowanych przez Krzysztofa Krajewskiego i Zbigniewa Filipczyka. Pomnik powstał w trzy tygodnie - opowiadała Barbara Zasada.

Uroczystość odsłonięcia pomnika usadowionego na skwerku między nową salą gimnastyczną, a budynkiem szkolnym, uświetniły występy uczniów sątopskiej podstawówki. Uczniowie opowiadali o życiu patronki, recytowali wiersze poetki, śpiewali pieśni do jej wierszy, tańczyli.

W uroczystościach brali udział: burmistrz Bisztynka Jan Wójcik - absolwent szkoły w Sątopach, przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Filipczyk, były wieloletni dyrektor placówki Kazimierz Grygalun, przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele, uczniowie i rodzice.

Odsłonięcia pomnika dokonały trzy panie: Krystyna Piegat, Barbara Zasada i przedstawicielka społeczności uczniowskiej. Kwiaty pod pomnikiem złożyli uczniowie i przedstawiciele władz samorządowych. Potem, zaproszeni goście wpisali się do księgi pamiątkowej.

- Pomnik ten jest wyrazem wdzięczności i podziękowania dzieci polskich dla Marii Konopnickiej za jej piękne, wzruszające utwory, za umiłowanie dzieci, za jej dobre serce, wrażliwe na niedolę ludzi. To były powody dla których zdecydowaliśmy się na postawienie pomnika naszej patronki, przy naszej szkole - mówiła Barbara Zasada. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem dla gości i uczniów.  Andrzej Grabowski - 06.06.2012 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2012