Aktualności >>> Potyczki ze sztuką >>>

 .: Młodzież z Rosji i Polski uczy się w Bisztynku sztuki

Polskie i Rosyjskie "Potyczki ze sztuką"

Zawiłości fotografii, tajemnice muzyki i plastyki i arkana tańca oraz teatru poznawać będą, przez najbliższe 6 miesięcy, nastolatkowie z Bisztynka i Zelenogradska. Zajęcia i warsztaty z tych dziedzin sztuki odbywać się będą po obu stronach granicy.

- Chcemy, aby młodzi ludzie lepiej się poznali poprzez uczestnictwo we wspólnych zajęciach artystycznych - mówiła Magda Gutkowska, dyrektorka ośrodka kultury w Bisztynku.

- W zajęciach wezmą udział dzieci i młodzież, ale pośrednio dotyczyć one będą także mieszkańcow obu miast. Projekt zakończy się wystawieniem sztuki teatralnej opartej na legendach pruskich i wystawami prac wykonanych w czasie warsztatów, na które zaprosimy wszystkich mieszkańcow.

- Mam nadzieję, że realizacja naszego projektu przyniesie młodzieży wspólne przeżycia, pozwoli poznać podobieństwa i różnice kulturowe, zwalczyć nienajlepsze stereotypy występujące po obu stronach granicy - mówiła Gutkowska.

- Zaledwie rozpoczęliśmy warsztaty fotograficzny i muzyczny, a już widać, że uczestnicy się polubili. Umówili się na "po zajęciach" na wspólny spacer i zabawę oraz rozmowy. Co ciekawe, bariera językowa w zasadzie nie istnieje. Nasza młodzież uczy się w szkołach języka rosyjskiego i angielskiego. Rosjanie uczą się angielskiego. Chętnie poznają język polski i nie mają z nim kłopotu. Dziewczęta z Zelenogradska, w kilkadziesiąt minut, opanowały tekst i melodię piosenki po polsku, przy czym rozumieją o czym śpiewają - podkreśla Gutkowska.

- Uczestnicy warsztatu fotograficznego mają za sobą pierwsze zajęcia teoretyczne i plenerowe. Zdjęcia, które wykonali zaskakują spojrzeniem na Bisztynek, a zwłaszcza detale, których mieszkający tu na stałe, zwykle już nie zauważają, a często o nich nie wiedzą. Przekonujemy się dzięki tym szczegółom i detalom, że trzeba czasem spojrzeć na własną miejscowość okiem "przyjezdnego". Okaże się wtedy, że mamy wiele do pokazania, mamy wiele ciekawostek turystycznych i historycznych. O to także chodzi w naszym projekcie - wyjaśniała Magda Gutkowska.

Zdjęcia uczestnikow warsztatów fotograficznych wykonane w Bisztynku

Andrzej Grabowski - 18.09.2011 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2011