Aktualności >>> Różne smaki przy jednym stole >>>

 .: Bawiły się gotowaniem i smakami

W Sątopach-Samulewie gotowały razem

Projekt "Różne smaki przy jednym stole" realizowany przez nieformalną grupę "Gotujmy razem" z Sątop-Samulewa dobiegł końca.

Stara prawda mówi, że stół jednoczy. Wszyscy uczestnicy projektu zgadzają się z tym jednogłośnie. Pomysł zorganizowania zajęć kulinarnych w naszej miejscowości okazał się strzałem w dziesiątkę. Właśnie takich spotkań nam było potrzeba.

Wspólna praca w kuchni to, jak się okazało, nie tylko gotowanie. To wspólnie spędzony czas, to dobre rady, pomoc, okazja do wspominania, do żartów. W takim gronie i w takiej atmosferze gotowanie jest naprawdę wielką przyjemnością.

Każde zajęcia kończyły się degustacją przygotowanych potraw. Był to czas bardzo wyjątkowy. Każdy troszkę już zmęczony, ale z wielką satysfakcją siadał, aby razem z innymi pozachwycać się przygotowanymi pysznościami. Inaczej nie można nazwać tego, czego dzięki naszym wolontariuszkom udało się przygotować. Zawsze wszystko doskonale wypieczone, doprawione, w odpowiedniej chwili zdjęte z ognia. Jeśli ciasteczka miały być kruche, były tak kruche, że rozpływały się w ustach, placuszki drożdżowe miękkie jak puch, litewskie cepeliny mogłyby zostać umieszczone w karcie dań niejednej wileńskiej restauracji. Czasem brakowało słów, aby opisać bogactwo smaków, najczęściej kończyło się na wzdychaniu z zachwytu i jeszcze większym - z żalu - gdy te pyszności się skończyły.

Niewątpliwym szczęściem jest to, że mamy w naszej społeczności panią Stasię, panią Marysię, panią Franię i panią Kasię. To właśnie one w tak cudowny i smakowity sposób dzieliły się z młodszymi gospodyniami swoimi kulinarnymi umiejętnościami, przepisami, sekretami. Dziękujemy wszystkim paniom za udział w projekcie.

Projekt dofinansowany był ze środków Programu "Działaj Lokalnie VIII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalnej Grupie Działania "Warmiński Zakątek" przy współfinansowaniu zadania ze środków powiatu bartoszyckiego.

W krótkiej fotorelacji chcemy pokazać, jak przebiegały zajęcia.

Ewa Matela-Arodź - 11.10.2013 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2013