Aktualności >>> W Satopach-Samulewie odbyły się powiatowe zawody strażacki >>>

 .: Panie i panowie strażacy z Galin najlepsi w powiecie

OSP Galiny najlepsza powiecie
w zawodach sportowo-pożarniczych

Dziewięć drużyn męskich i dwie kobiece rywalizowały w Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych w Sątopach - Samulewie. Podwójne zwycięstwo w tej rywalizacji odniosła OSP Galiny. Zarówno mężczyźni jak i panie-strażaczki z tej OSP odnieśli zwycięstwo w zawodach. OSP Bisztynek była tuż za nimi.

Na boisku piłkarskim w Sątopach-Samulewie przeprowadzono dziś (1 października) Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych. Wzięły w nich udział 2 drużyny kobiece oraz 9 drużyn męskich. Zanim zawody zostały oficjalnie otwarte, wspólnie i "chóralnie" przez starostę bartoszyckiego Wojciecha Prokockiego oraz burmistrzów Bisztynka i Bartoszyc, Marka Dominiaka i Piotra Petrykowskiego miała miejsce miła uroczystość.

Za wieloletnią współpracę z OSP pamiątkową statuetkę otrzymał emerytowany leśniczy leśnictwa Kamieniec Ryszard Żuchowski. Za współpracę dziękował mu dh Jan Wójcik.

Po 20 latach pełnienia funkcji prezesa Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP zrezygnował z niej dh Jan Wójcik. Podziękowania złożył mu wybrany pod koniec lipca nowy prezes dh Jerzy Parciak, dh. Irena Sujeta z OSP Sątopy-Samulewo oraz burmistrz Marek Dominiak wręczając pamiątkowe grawertony i bukiet kwiatów.

Zawody składały się ze sztafety 7 x 50 m oraz ćwiczenia bojowego. Sztafeta to bieg na czas z różnorodnymi przeszkodami (płotki, równoważnia, ściana, slalom i elementami pożarniczymi, czyli rozwijanie linii i wykonanie połączeń węża z prądownicą i z rozdzielaczem.

Ćwiczenie bojowe również prowadzone jest na czas.Polega na rozwinięciu przez zastęp dwóch linii gaśniczych i podaniu wody. Za pomocą prądu wody strącić trzeba pachołki ze specjalnych stojaków.

Po podsumowaniu wyników i punktów karnych (przyznawanych np. za zmianę dokonaną poza strefą zmian lub niedokładne połączenie węży strażackich itp.) sędzia główny zawodów asp. sztab. Stanisław Dąbkowski z KP PSP w Bartoszycach ogłosił wyniki.

Ostateczna kolejność i punktacja drużyn męskich:
1. OSP Galiny - 109,12 pkt.
2. OSP Bisztynek - 115,48 pkt.
3. OSP Lipica - 119,36 pkt.
4. OSP Sępopol - 120,78 pkt.
5. OSP Unikowo - 122,88 pkt.
6. OSP Kamińsk - 127,16 pkt.
7. OSP Sątopy-Samulewo - 128,87 pkt.
8. OSP Górowo Iławeckie - 134,94 pkt.
9. OSP Kandyty - 151,85 pkt.

Wśród drużyn kobiecych
zwyciężyła OSP Galiny (152,02 pkt.) przed OSP Kandyty (168,44 pkt.)

Wszystkie drużyny startujące w zawodach otrzymały dyplomy a zamiast pucharów fundowanych tradycyjnie podczas zawodów, wręczono im czeki na zakupy sprzętu pożarniczego i wyposażenia.

OSP Galiny otrzymała czek na 1100 złotych, OSP Bisztynek - 800 zł, OSP Lipca - 600 zł. Kobieca drużyna z Galin otrzymała czek na 900 zł a z Kandyt na kwotę 600 zł.

Nagrody wręczali: starosta Wojciech Prokocki, zastępca komendanta KP PSP w Bartoszycach st. kpt. Marek Wojczulanis, nadleśniczy Nadleśnictwa Bartoszyce Zygmunt Zbigniew Pampuch, dh Grzegorz Mucha z Sępopola oraz burmistrzowie Dominiak i Petrykowski.

Gospodarze zawodów, czyli OSP Sątopy-Samulewo wraz z sołectwem przyjęli gości wyborną i sławną już grochówką z kuchni polowej oraz świetną pogodą i pokazem "walk" strażackich. Strażacy z tej OSP startowali w "bojówce" jako ostatni i po zakończeniu ćwiczenia mieli za zadanie opróżnić baseny z wody.

Z tego zadania wyszli kompletnie mokrzy, bo przeprowadzili bitwę wodną. Dostało się także niektórym osobom z publiczności, które nieopatrznie zbliżyły się za bardzo do "walczących" strażaków.

Andrzej Grabowski - 02.10.2016 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:


Copyright: www.bisztynek24.pl 2016