Aktualności >>> UŚwięty Roch wrócił do kościoła św. Michała Archanioła w Bisztynku >>>

 .: Wypożyczone na wystawe rzeźby, obrazy i wota wróciły do Bisztynka

Polecamy:


Święty Roch wrócił do Bisztynka

Ponad rok w kościołach św. Macieja Apostoła i św. Michała Archanioła w Bisztynku nie było kilku dzieł sztuki sakralnej i wot ofiarowanych za uzdrowienia. Zostały wypożyczone Muzeum we Fromborku i stanowiły eksponaty wystawy "Boska Medycyna i Niebiescy Uzdrowiciele". Dziś, wypożyczone przedmioty wróciły do Bisztynka.

Wystawę "Boska Medycyna i Niebiescy Uzdrowiciele" otwarto, w Muzeum im. Mikołaja Kopernika we Fromborku, w dniu 16 lipca 2011 roku. O samej wystawie, jej celach i przesłaniu możesz przeczytać na stronach Muzeum we Fromborku >>> Eksponaty wystawowe pochodziły głównie z kościołów Archidiecezji Warmińskiej, a w tym z kościoła św. Macieja Apostoła i kościoła św. Michała Archanioła w Bisztynku.

Na wystawę wypożyczono srebrne wota wyobrażające organy ciała z kościoła św. Macieja w Bisztynku związane z uleczającym kultem Najdroższej Krwi Chrystusa oraz rzeźbę ołtarzową św. Rocha i obraz św. Rocha z kościoła św. Michała Archanioła.

Dziś, pracownicy muzeum przywieźli bisztyneckie eksponaty do obu naszych kościołów i ponownie umieścili je na tych miejscach, skąd ponad rok temu je zabrano. Obraz przedstawiający św. Rocha, któremu towarzyszy Chrystus i anioł, pośród chorych został odnowiony w pracowni konserwatorskiej muzeum. Podobnie uczyniono z rzeźbą ołtarzową św. Rocha z XIX wieku, choć tu, z braku środków, nie przeprowadzono pełnej konserwacji.

Od dziś, przy każdej wizycie w obu kościołach w Bisztynku można ponownie oglądać zabytkowe i cenne przedmioty. Andrzej Grabowski - 29.08.2012 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2012