Aktualności >>> Dzięki rotarianom mają w DPS nową pralnię >>>

 .: Nowa pralnia w Domu Pomocy Społecznej

Dzięki rotarianom mają nowoczesną pralnię

Rotary Club Bartoszyce - Lidzbark Warmiński przekazał Domowi Pomocy Społecznej w Bisztynku grant globalny przeznaczony na wyposażenie nowej pralni. Urządzenia warte ponad 162 tys. złotych zastąpiły wysłużone i awaryjne. 1 lipca odbyła się uroczystość przekazania grantu.

W Domu Pomocy Społecznej w Bisztynku w którym mieszka 80 dziewcząt i kobiet z niepełnosprawnością intelektualną odbyła się uroczystość przekazania grantu Globalnego Rotary Club. Ten grant to wyposażenie niezbędnej w takich placówkach, kompletnej i nowoczesnej pralni o wartości ponad 162 tys. złotych.

- Gdy odwiedziliśmy ten dom kilka lat temu zapoznaliśmy się z jego funkcjonowaniem. To działalność niezwykle trudna i wymagająca. Przebywają tu podopieczne wymagające często całodobowej opieki. Zauważyliśmy wówczas, że urządzenia pralnicze są już zużyte i postanowiliśmy pomóc - mówił Jan Korzeniewski - prezydent Rotary Club Bartoszyce - Lidzbark Warmiński.

- Najpierw zorganizowaliśmy bal charytatywny podczas którego zebraliśmy określoną kwotę. Potem postaraliśmy się o przyznanie globalnego grantu. Nie jest to łatwe, ale się udało. Dziś możemy przekazać domowi w pełni wyposażoną i nowoczesną pralnię - mówił Korzeniewski.

Zakupy urządzeń i sfinansowanie ich montażu możliwe było dzięki współpracy z Rotary Clubów: Bartoszyce - Lidzbark Warmiński, Olsztyn, Wolszytm, Giżycko, Vilkaviskis (Litwa), Dusseldorf - Pempelfort i Lingen (Niemcy).

Za pomoc w działaniach DPS dziękowała siostra Arkadia - Małgorzata Napiórkowska - dyrektor DPS. Dziękowała m.in. swej poprzedniczce siostrze Bartłomieji, czyli Anecie Olechnowicz, która nawiązała współpracę z Rotary Clubem.

Głos zabrali zaproszeni na uroczystość senator Jerzy Wcisła, starosta bartoszycki Wojciech Prokocki, burmistrz Bisztynka Marek Dominiak, wiceburmiszt Bartoszyc Monika Rejf.

Po wręczeniu upominków prezydentowi Janowi Korzeniowskiemu nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi i każdy z licznych gości mógł zobaczyć nową pralnię. Można było porównać wygląd nowych urządzeń (pralnice, magiel, suszarki, wirówki, stanowisko do prasowania) z jednym ze starych, czyli wysłużoną już wirówką.

Obiekt poświęcił proboszcz parafii w Bisztynku ks. kanonik Janusz Rybczyński.

- W naszym domu te urządzenia są niezbędne. Stare, choć działały, wyglądały już jak ta wirówka. Były awaryjne i, co tu dużo ukrywać, nie prały tak dobrze jak te nowoczesne. Jestem bardzo wdzięczna Rotary Clubowi z Bartoszyc za pomoc - mówiła nam siostra-dyrektor Małgorzata Napiórkowska.

Szczegóły techniczne działania urządzeń, których przeznaczenie nie jest oczywiste dla laika, wyjaśniał zainteresowanym Tomasz Pietkiewicz - pracownik DPS.

Podczas uroczystości poinformowano zebranych, że jest to dzień (1 lipca 2016 r.) od którego działanie zaczyna samodzielny, nowy, polski dystrykt Rotary Club. Nosi on numer 2231. W RC Bartoszyce-Lidzbark Warmiński nastąpiła też zmiana władz. Od 1 lipca funkcję prezydenta sprawuje Arkadiusz Gołombiewski. Uroczystość przekazania służby odbyła się w Galinach.

Andrzej Grabowski - 02.07.2016 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:


Copyright: www.bisztynek24.pl 2016