Aktualności >>> Mamy propozycje dla "kolarzy" >>>

 .: Rowerem po okolicach

Dostań KOT-a za jazdę rowerem

Sezon rowerowy rozpoczął się już kilka tygodni temu. Dla miłośników turystyki rowerowej, zaawansowanych w stopniu... nieznacznym, mamy propozycję. Propozycję wspólnego spędzenia czasu na dwóch kółkach, w naszej własnej gminie, z własną i innymi rodzinami. Zapraszamy 1 czerwca 2013 r. o godz. 9:00 na pierwszą trasę. Niech to będzie uzupełnienie Dni Rodziny, które tego samego dnia o godz. 15:00 się rozpoczną.

Pomysł na rowerowe zwiedzanie gminy Bisztynek nie wziął się znikąd. Były czasy, gdy już to proponowaliśmy mieszkańcom, ze skutkiem różnym. Czasem bardziej, czasem mniej udanym. Ostatnio jednak, bywam uporczywie namawiany do organizacji takich przedsięwzięć. W związku z tym narysowałem trzy trasy możliwe do przejechania rowerem nawet dla osób, które wsiądą na dwa kółka dopiero przed wycieczką i nie trenowały wcześniej.

Długość tych tras mieści się w przedziale 20 - 26 km.

Pierwszą wycieczkę krajoznawczą proponuję wykonać w dniu 1 czerwca 2013 r. Spotkanie chętnych na stadionie miejskim o godz. 9:00. Trasa wycieczki zaznaczona jest na mapie kolorem czerwonym. Pojedziemy więc do Warmian, Paluz, Łędławek, Nowej Wsi Reszelskiej i przez las do drogi Sątopy-Bisztynek a potem do Bisztynka.

Wycieczka nie będzie jedynie ustawiczną jazdą na rowerze. W poszczególnych miejscowościach zobaczymy ciekawe obiekty, zabytki, znaleziska itd. Po drodze krajobrazy warmińskie, przydrożne krzyże i kapliczki.

Jeśli uda mi się sprawę (pomysł) dograć, ze znanym mi sprzed lat, szefem warmińsko-mazurskiego oddziału PTTK Marianem Jurakiem (Marian Jurak uczył był języka angielskiego w III LO w Olsztynie a w II LO w Olsztynie zorganizował kurs Młodzieżowych Organizatorów Turystki PTTK, którym ukończył), uczestnicy zbiorą punkty do Kolarskiej Odznaki Turystycznej PTTK, która wygląda tak >>> czyli poza jazdą rodzinną, zdrową i wesołą, mogą zdobyć KOT-a lub dostać KOT-a po zebraniu 100 punktów (mała brązowa KOT). Regulamin przeznawania KOT znajdziesz na stronach PTTK >>>

Jeśli zatem, do tej pory nie odznaczył Cię nikt za wytrwałość, odwagę, zasługi i bohaterstwo czyli za długoletnie pożycie - sam sobie wyjeździj rowerem swój pierwszy medal w życiu. Potem będą następne :-) W razie awarii rowerka można zdobywać Odznakę Turystyki Pieszej :-) z rowerem na ramieniu.

Ponieważ będzimy poruszać się drogami publicznymi (choć nie tylko) małoletni uczestnicy wycieczki winni mieć przy sobie karty rowerowe. Wszystkim uczestnikom proponujemy też założenie - dla bezpieczeństwa - kamizelek odblaskowych lub jaskrawych ubiorów i elementów odblaskowych. Napoje i posiłki regeneracyjne we własnym zakresie (no chyba, że pani sołtys z Nowej Wsi Reszelskiej coś nam przygotuje, bo to dobra kobieta jest.)

Przewidywany czas tej pierwszej wycieczki to około 4 godziny. Jedynym warunkiem odbycia się tej imprezy turystyczno-krajoznawczej będzie pogoda. Jeśli padać nie będzie to jedziemy...

Zgłoszenia przyjmuję e-mailem: admin@bisztynek24.pl lub telefonicznie: 503-611-216. Nie wymagamy zgłoszenia, ale od ilości uczestników zależy, czy pani sołtys ma upiec jednego, czy też dwa warchlaki, no i dobrze byłoby wiedzieć, ilu nas w tej kolumnie będzie jechało. (Odsyłam do ustawy Prawo o ruchu drogowym.)

A poważniej! Każdy jedzie (jeśli się zdecyduje) na tę wycieczkę, na własną odpowiedzialność. Ewentualne otarcia, zatarcia, skaleczenia opatrzę na miejscu przy pomocy tego, co jest w zwykłej apteczce samochodowej, ale za inne urazy, choroby i wszelakie awarie odpowiedzialności nie biorę. Za osoby małoletnie odpowiadają rodzice lub opiekunowie. Składam jedynie propozycję wspólnego wyjazdu. Nie jestem organizatorem w rozumieniu szeroko pojętego prawa i różnych jego gałęzi. Kwestia ewentualnych ubezpieczeń jest decyzją indywidualną każdego z uczestników.

Małolaty bez opieki rodziców lub opiekunów muszą jednak przynieść ze sobą kartkę z wyraźnym oświadczeniem rodzica, że się zgadza ten rodzic na udział swej pociechy w wycieczce oraz numerem telefonu osoby z którą należy sie kontaktować w razie czegokolwiek. (Choćby potrzeby zabrania rowerzysty z trasy, bo już sił nie ma.) Osoby niepełnoletnie muszą mieć - co podkreślamy raz jeszcze - karty rowerowe!

Do zobaczenia 1 czerwca 2013 r. o godz. 9:00 na stadionie miejskim i na trasie :)

Jestem otwarty na propozycje innych tras rowerowych, które nie pokrywają się z tymi na mapce. Wiem, że była już propozycja wyjazdu do Świętej Lipki, ale to trasa ponad 50 km w obie strony i trzeba trochę potrenowac wcześniej, aby bez większych szkód tam dojechać i wrócić tym samym środkiem lokomocji. Jeśli będa chetni na wycieczkę numero uno to pogadamy sobie o przyszłych trasach podczas tejże. Zapraszam!
Rowerowa gmina Bisztynek na większej mapie

Andrzej Grabowski - 25.05.2013 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2013