Aktualności >>> Szkoła Podstawowa w Bisztynku rozpoczęła pracę pod nowym dachem >>>

 .: Początek roku szkolnego 2012/2013 pod nowym dachem

Nowy rok szkolny pod nowym dachem

Na początku wakacji dach Szkoły Podstawowej w Bisztynku został zniszczony przez gradobicie. Były wtedy obawy, czy konieczny remont zakończy się do 3 września, ale udało się. Uczniowie szkoły rozpoczęli dziś naukę pod nowym dachem szkoły.

Szkoła Podstawowa w Bisztynku od dziś ma: nowe imię, nową dyrektorkę i zupełnie nowy dach. Nowy patron to Ziemia Warmińska. Nowa pani dyrektor to wieloletnia dyrektorka tej placówki, ponownie mianowana na to stanowisko, Teresa Wołkowicz-Maciorowska, która sprawować będzie tę funkcję do 2017 roku. A nowy dach to efekt gradobicia z 4 lipca 2012 roku jakie nawiedziło Bisztynek.

- Dach szkoły był jednym z najbardziej zniszczonych dachów w mieście. Mieliśmy obawy, czy uda się go naprawić do dnia rozpoczęcia się nowego roku szkolnego. Naprawa tego dachu była dla mnie priorytetem i ostatecznie udało się - mówił burmistrz Bisztynka Jan Wójcik. - Stało się to możliwe dzięki olbrzymiej pomocy samorządowców, wojewody i wielu ludzi dobrej woli. Za tę pomoc serdecznie im wszystkim dziękuję. Musimy jeszcze tylko wyremontować zalane pomieszczenia wewnątrz, ale ponieważ izb lekcyjnych jest w szkole więcej niż oddziałów nie będzie to problem. Cieszę się ogromnie, że dzieci mogły rozpocząć kolejny rok szkolny w swojej szkole - mówił burmistrz.

Zaproszony na uroczystość wicewojewoda Jan Maścianica przekazał dyrektorce list od wojewody. W związku z nominacją dyrektorki na nową kadencję żartował, że koniec jej poprzedniej kadencji nie musiał być aż tak "wybuchowy" i prosił, aby kolejna kadencja tak się nie kończyła. Poinformował uczniów, nauczycieli i rodziców, że remont szkoły był możliwy dzięki wsparciu MEN w wysokości... 900 złotych.

Tę oczywistą pomyłkę rzędów wielkości prostował później burmistrz. Kwota przyznana na remont szkoły przez MEN to oczywiście 900 tys. złotych, za które na szkole pojawiły się zupełnie nowe dachówki.

Naukę w nowym roku szkolnym w bisztyneckiej podstawówce rozpoczęło 271 uczniów. Wielu z nich pochodzi z poszkodowanych gradobiciem rodzin. W czasie wakacji skorzystały z fundowanego im przez różne organizacje i instytucje wypoczynku w różnych zakątkach województwa i kraju. Część uczniów wypoczywała w Zakopanem. Byli tam objęci pomocą psychologiczną. Skorzystali z bardzo bogatego programu i wywieźli stamtąd niezapomniane wrażenia. Dzieci te otrzymają też wkrótce wyprawki szkolne ufundowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

21 wyprawek szkolnych ufundował też SLD. Szef wojewódzkich struktur tej partii Władysław Mańkut przekazał wyprawki gminie Bisztynek już wcześniej, a dziś trafiły one do rodziców dzieci, które wytypował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bisztynku.

Sama uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego miała dość typowy dla takich uroczystości przebieg. Nowością było odśpiewanie hymnu szkoły, czyli pieśni "O Warmio moja miła". Imię Ziemi Warmińskiej szkoła nosi formalnie od dziś i to było jeszcze widać. Dzieciaki musiały "podeprzeć się" kartkami z tekstem tej pieśni, bo jeszcze jej nie znają. Nauczyciele zapewniają jednak, że to się już wkrótce zmieni.

W szkole nastapiły też inne zmiany. Od tego roku szkolnego nie będzie już tu stanowiska zastępcy dyrektora. Z tą funkcja pożegnała się dziś Anna Pietkiewicz, której za współpracę dziękowała Teresa Wołkowicz-Maciorowska i przedstawicielki rady pedagogicznej. Nie odchodzi ona jednak ze szkoły i nadal będzie uczyć.

Poniżej prezentujemy naszą fotorelację z uroczystego rozpczęcia roku szkolnego, pierwszakom przypominając stwierdzenie kogoś, kto niżej podpisanego kiedyś, w dniu 1 września 1970 roku, nim "poczęstował". "Teraz odpoczniecie dopiero na emeryturze - drogie dzieci." Życzymy powodzenia w zmaganiach ze światem :-) Andrzej Grabowski - 03.09.2012 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2012