Aktualności >>> Podpisano umowę partnerską Bisztynka z Zielenogradskiem >>>

 .: Współpraca polsko-rosyjska w Bisztynku

BISZTYNEK-ZIELENOGRADSK - UMOWA PARTNERSKA

5 marca 2009 r. w Bisztynku, w Urzędzie Miejskim podpisano umowę parnerską pomiędzy Bisztynkiem, a nadbałtyckim kurortem - miastem Zielenogradsk. To pierwsza międzynarodowa umowa parnerska Bisztynka. Prace nad jej sfinalizowaniem trwały rok.

- Cele naszej współpracy opierać się będą - przede wszystkim - na nawiązywaniu kontaktów pomiędzy mieszkańcami obu miast - mówił podczas uroczystości Jan Wójcik - Burmistrz Bisztynka. - Chcemy wymieniać doświadczenia na niwie kultury, handlu i przedsiębiorczości. Aby osiągnąć zamierzone cele czeka nas okres wytężonej pracy w kształtowaniu dobrych stosunków pomiędzy gminą-miastem Bisztynek, a Zielenogradskiem. Praca nasza koncentrować się będzie na budowaniu pozytywnych relacji, znajdowaniu wspólnych tematów do rozmów oraz korzystaniu z wzajemnych doświadczeń. Mam nadzieję, że uczynimy nasze relacje dobrosąsiedzkimi. Mam też nadzieję, że zdołamy wynieść jak najwięcej korzyści ucząc się od siebie nawzajem - mówił Jan Wójcik.

Do Bisztynka przybyła delegacja przedstawicieli administracji miasta i rejonu Zielenogradsk. Szef Administracji Rejonu Miejskiego Zielenogradska - Walery Gieorgijewicz Gubarow, Zastępca Szefa Administracji Miasta Zielenogradsk - Aleksander Nikołajewicz Szymański oraz przedstawicielka administracji miasta - Tamara Gienadijewa Fadiejewa.

Uroczystość podpsiania umowy partnerskiej odbyła się w obecności radnych miejskich i powiatowych, przedstawicieli naszej gminy oraz osób zaproszonych.

Umowę przed podpisaniem odczytano po rosyjsku i po polsku, a następnie podpisali ją: Przedwodniczący Rady Miejskiej w Bisztynku Zbigniew Filipczyk i Zastępca Szefa Administracji Miasta Zielenogradsk - Aleksander Nikołajewicz Szymański. "Ostateczne" podpisy pod jednobrzmiącymi umowami złożyli: Burmistrz Bisztynka Jan Wójcik i Szef Administracji Rejonu Miejskiego Zielenogradska - Walery Gieorgijewicz Gubarow.

W dalszej części uroczystości zebranym przedstawiono prezentacje multimedialne dotyczące Bisztynka oraz Zielenogradska.

Warto poinformować naszych czytelników o tym jakie to miasto. Zielenogradsk - dawniej Cranz - to około 12-tysięczne miasto nadbałtyckie. Leży nad otwartym morzem i w pobliżu Zalewu Kurskiego. Przed II wojną światową był to jeden z najbardziej znanych nadbałtyckich kurortów. Często odwiedzany przez Królową Pruską - Luizę. W przeszłości wypoczywał tam także Adam Mickiewicz. Miasto nie zostało zniszczone podczas działań wojennych, ale w okresie ZSRR straciło znaczenie turystyczne na rzecz pobliskiego Swietłogorska. Dziś to znaczenie jest odbudowywane. Zdjęcia z miasta można zobaczyć na stronie wykonanej przez jednego z turystów >>> Więcej o mieście dowiesz się (język rosyjski) na stronie www.o-kalinigradde.ru >>>

Rosyjscy goście, po uroczystości w Urzędzie, zwiedzili nasz kościół parafialny oraz Gimnazjum Publiczne w Bisztynku. Przespacerowali się także uliczkami naszego miasteczka zadając wiele pytań o historię Bisztynka. Wszelkie trudności językowe rozwiązywała natychmiast Elżbieta Leszczyńska występująca w roli tłumaczki.

A oto nasza fotorelacja z wczorajszych uroczystości.

Relację filmową możesz obejrzeć klikając tu >>>

Andrzej Grabowski - 06.03.2009 r.

Copyright: www.bisztynek.strona.pl 2009