Aktualności >>> Śniadanie w IIb >>>

 .: To było wyjątkowe śniadanie

MOC DAŁO IM... ŚNIADANIE

Płatki śniadaniowe z mlekiem to najbardziej popularne danie śniadaniowe wśród dzieci. Przynajmniej tych z klasy IIb Szkoły Podstawowej w Bisztynku. Taki wniosek można wysnuć z obserwacji uczniów tej klasy, ktore wzięly udział w akcji "Śniadanie daje moc".

8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Inicjatorzy akcji "Śniadanie daje moc" namawiali nauczycieli, rodziców i uczniów klas I-III do zorganizowania wspólnego śniadania połączonego z przypomnieniem zasad zdrowego odżywniania się. Do akcji przyłączyła się klasa IIb z bisztyneckiej podstawówki wraz z wychowawczynią Jolantą Dominiak i rodzicami.

Ławki w klasie zamieniły się w obficie zaopatrzone stoły z kolorowymi kanapkami, owocami i warzywami oraz mlekiem i płatkami śniadaniowymi. Zanim rozpoczęla się konsumpcja smakołyków dzieciaki przypomnialy sobie i dorosłym 12 zasad zdrowego odżywiania się. Wśród nich zapamiętaliśmy tę o 5 posiłkach dziennie, o kolacji na około 3 godziny przed snem, i oczywiście o tym jak ważne jest śniadanie i drugie śniadanie. "Idź do szkoły po śniadaniu i ze śniadaniem" brzmi ta ostatnia.

A potem dzieci ruszyły do stołów. Z zaskoczeniem obserowaliśmy, że zamiast wybrać kolorowe kanapki wybrały - w olbrzymiej większości - płatki śniadaniowe z mlekiem.

Kanapki zdobyły w tym "rankingu" miejsce drugie, a na trzecim pozostały - niestety - owoce i warzywa.

- Nie jem kanapek, bo nie lubię papryki mówił Grześ, któremu pokazać trzeba było, że są też takie bez papryki. - Wszystko jest bardzo dobre - mówił chłopak z zaproszonej, starszej klasy - ale brakuje tu chipsów - dodał z łobuzerskim uśmiechem.

Owoce i warzywa były pewnego rodzaju deserem, ale głównie dla dziewcząt. - Lubię ogórki - stwierdziła "przyłapana" na zjadaniu ogórka Laura. Wygląda na to, że już dbają o linię, ale - jak to kobiety - nie przyznają się do tego.

Krótkie zajęcia przed śniadaniem (bardzo smakowitym) przydały się też dorosłym, a w tym niżej podpisanemu. Już jakiś czas odchudzam się przecież stosując dwie rewelacyjne diety. Dlaczego dwie? Bo jedna mi nie wystarcza :-)

Lepiej jednak skorzystać z porad bardziej rozsądnych dietetyków i nie naśladować niektórych dorosłych. A akcę "śniadaniową" popieramy :-)Andrzej Grabowski - 09.11.2011 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2011