Aktualności >>> Sołtysi na pierwszej linii pierwszej pomocy >>>

 .: Mamy ośmioro ratowników medycznych

Sołtysi - ratownicy medyczni

Ośmioro sołtysów z gminy Bisztynek zdobyło uprawnienia ratownika medycznego. Wszyscy sołtysi uczestniczący w kursie zorganizowanym przez Fundację Ratyjmy Życie pomyślnie zdało niełatwy egzamin i otrzymali odpowiednie certyfikaty. Dzień po egzaminie przedstawicielki ratowników-sołtysów uczestniczyły w konferencji w Olsztynie, podsumowującej projekt.

Osrmioro sołtysów z naszej gminy zdecydowało się na zostanie ratownikami medycznymi. Wzięli udział w kilkudziesięciogodzinnym kursie prowadzonym przez specjalistę medycyny ratowniczej. Uczyli się tego wszystkiego co musi umieć m.in. strażak przystępujący do akcji ratowniczej.. Kurs zakończony był egzaminem, który zdali wszyscy sołtysi w nim uczestniczący.

Konferencja pod od hasłem: "Stawiamy na bezpieczeństwo - Warmia Mazury" 26 czerwca odbyła się w Olsztynie, w Urzędzie Wojewódzkim. Było to podsumowanie projektu: "Bezpieczna wieś - Sołtys kontaktem pierwszej pomocy" realizowanego przez Fundację Ratujmy Życie i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Ośmiu sołtysów z naszej gminy przystąpiło do tego projektu i dzień wcześniej zdało egzamin i uzyskało tytuł ratownika. W szkoleniach na ratownika wzięło udział 150. sołtysów z Warmii i Mazur.

W konferencji w Olsztynie wzięły udział cztery nasze sołtyski promującą naszą gimnę swymi koszulkami. Byłyśmy tak widoczne jako sołtyski, że proszona nas o udzielenie wywiadów zarówno telewizyjnych (TVP Olsztyn) jak i prasowych (Puls Regionu i Głos Sołtysa).

Bank BGŻ ufundował 10 toreb ratowniczych i jedną z nich otrzymałai sołtys z Księżna - Barbara Gudrian-Siedlanowska. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ufundował 2 kolejne i jedna z nich trafiła do Agnieszki Kobryń. Jedną torbę ufundował wójt gminy Banie Mazurskie dla sołtyski ze swojej gminy.

Torba wyposażona jest w szereg różnych opatrunków, plastrów, bandaży, kołnierz ortopedyczny, resuscytator, trzy rodzaje rurek ustno-gardłowych, szynę usztywniającą, ustnik i maskę.

(Nawiasem mówiąc, konferencja dbywała się w tym samym dniu i w tym samym budynku w którym dziennikarze "Interwencji" usiłowali porozmawiać z burmistrzem Bisztynka Janem Wójcikiem. Tak więc z jednej strony sołtyski promowały znakomicie naszą gminę a z drugiej mieliśmy do czynienia z żenującymi scenami w wykonaniu naszego samorządowca skazanego prawomocnym wyrokiem sądowym za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego.)

Agnieszka Kobryń, Andrzej Grabowski - 06.07.2014 r.Copyright: www.bisztynek24.pl 2014