Aktualności >>> Pomysł na sfinansowanie remontu dróg >>>

 .: Spotkanie władz powiatu i gminy w sprawie dróg

Mają pomysł, jak naprawić drogi

Ze sporym poślizgiem, 14 maja 2013 roku. doszło do spotkania przedstawicieli władz samorządowych powiatu i miasta i gminy Bisztynek. Tematem wiodącym były drogi, w tym pilnie wymagająca remontu ulica Kolejowa w Bisztynku. Rozmowy toczą się w sprawie zawarcia porozumienia między samorządami, tak, aby obciążeń finansowych nie ponosił tylko jeden z samorządów.

Spotkanie odbyło się z dużym poślizgiem, bo planowane było pierwotnie na marzec 2013 r. Z rożnych przyczyn pierwotny termin był przesuwany, ale wreszcie do spotkania doszło. Spotkaanie władz powiatu bartoszyckiego i władz samorządowych Bisztynka przyniosło dobrą wiadomość dotyczącą drogi powiatowej nr 1571N Bisztynek - Łędławki - Paluzy - Bajdyty i dalej,do drogi wojewódzkiej Bartoszyce - Kętrzyn.

Burmistrz Wójcik, w trakcie spotkania, poruszył też sprawę przepustu pod drogą w Prositach i problem ograniczonego tonażu na drodze Grzęda - Wojkowo - Sątopy Samulewo.

Wicestarosta Janusz Dąbrowski mówił, że do końca września bieżącego roku jest termin składania wniosków do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych tzw. Schetynówek na rok 2014 (z podziałem środków 50/50 %) i są to, na dzisiaj, jedyne środki z zewnątrz z których samorządy mogą skorzystać.

Oficjalnie zadeklarował, że powiat będzie składał duży wniosek na drogę na Paluzy i ma propozycję dla Bisztynka, żeby burmistrz i rada skorzystali z tego samego programu i złożyła wspólnie z samorządem powiatowym wniosek na odcinek około 700 m ulicy Kolejowej w Bisztynku (od skrzyzowania z al. Wojska Polskiego po zakład produkcji mebli tapicerowanych).

Oprócz nakładki na tym odcinku byłaby zatoczka dla autobusów i przedłużenie chodnika przy firmie H. Waśniewskiego.

Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Karol Łomecki opracował kosztorys tej inwestycji. Wynika z niego, że kosztowało to będzie 614 tys. zł.

Pozostaje rozstrzygnięcie kwestii w jakich proporcjach ma być finansowana ta inwestycja przez powiat i gmine Bisztynek. Mają też toczyć się rozmowy jak, do przyszłego roku, załatać dziury przy ul. Kolejowej. Środki jakie w drodze porozumienia na utrzymanie bieżące dróg powiatowych w mieście otrzymała gmina Bisztynek są na to zbyt małe. Gmina otrzymała kwotę 39.600 zł. a już podpisane umowy na utrzymanie dróg powiatowych opiewają na 56.000 złotych.

Od początku tej kadencji samorządów nareszcie starania w sprawie przebudowy drogi powiatowej z Bisztynka do Paluz, Bajdyt i dalej stają się konkretami. Podstawowym argumentem dla remontu tej drogi są dwie duże firmy, które dobrze funkcjonują i przynoszą określone dochody do budżetu oraz połączenie z drogi wojewódzkiej do drogi krajowej. Jak przekazał na spotkaniu wicestarosta Janusz Dąbrowski jest zgoda Zarządu Powiatu na przebudowę tej drogi. W zależności od wielkości środków droga remontowana byłaby etapowo. Dyrektor ZDP K. Łomecki zobowiązany został do przygotowania takiego wniosku.

Marek Dominiak, and - 15.05.2013 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2013