Aktualności >>> Czysty las wokół nas >>>

 .: Posprzątali kawałek lasu

UCZNIOWIE POSPRZĄTALI LAS

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bisztynku wzięli udział w akcji "Czysty las wokół nas" zorganizowanej przez leśniczego Leśnictwa "Kamieniec" Ryszarda Żuchowskiego pod honorowym patronatem Marszałka Województwa.

Rok 2011 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych - Międzynarodowym Rokiem Lasów. W związku z tym, do corocznej akcji Wiosennego Sprzątania Warmii i Mazur dołączono także działania w lasach.

W Bisztynku, w akcji sprzątania lasu, wzięły udział dzieci z klas IIb, IVa, Va, Vb i VIa Szkoły Podstawowej w Bisztynku pod opieką nauczycielek: Magdy Marczak i Ewy Symanowicz. W ciągu zaledwie godziny dzieci zebrały 5 worków śmieci, głównie plastiku.

Leśniczy Żuchowski zajął się stroną organizacyjną przedsięwzięcia. Dostarczył worki na śmieci oraz zapewnił uczestnikom ognisko, kiełbaski i napoje. W czasie ogniska dzieci wysłuchały krótkiej prelekcji o sarnach i ich zwyczajach.

- Zaśmiecenie tej części lasu, którą dzieci sprzątały (w kierunku na Dąbrowę) nie jest duże i nie jest jakimś wielkim problemem - mówił nam Ryszard Żuchowski. - Mimo wszystko zebrało się 5 worków śmieci. Na szczęście nie mamy do czynienia z problemem dużych, dzikich wysypisk śmieci w lesie, choć zdarzało się to w przeszłości. Najpoważniejszym problemem jest zaśmiecenie okolic drogi wojewódzkiej, biegnącej w kierunku Sątop przez nasz las. Na początku wiosny, wraz z pracownikami leśnictwa zebraliśmy tam 18 worków, głównie plastikowych odpadów. Niestety pobocza tej drogi już wyglądają tak samo jak przed sprzątaniem. Dlatego warto włączać w takie akcje najmłodszych. Może zawstydzą swych podróżuących samochodami rodziców, gdy ci będą chcieli coś wyrzucić za okno.

Andrzej Grabowski - 07.05.2011 r.

Copyright: www.bisztynek.strona.pl 2011