Aktualności >>> Fragment kolekcji pocztówek Bogdana Sadłowskiego >>>

 .: Wyjątkowe zdjęcia starego Bischofstein

Bisztynek na starych pocztówkach i fotografiach

Zbiór kilkudziesięciu pocztówek sprzed II a nawet I wojny śwatowej został nam udostępniony przez kolekcjonera takich artefaktów. Pan Bogdan Sadłowski udostępnił nm skany swoich zbiorów dotyczące Bisztynka. Publikujemy dziś kilkanaście z nich.

Dzięki uprzejmości Bogdana Sadłowskiego kolekcjonera m.in. starych pocztówek możemy pokazać kilkanaście nieznanych ujęć fotograficznych z Bisztynka wykonanych w okresie od początku XX wieku do końca lat 50-tych XX wieku.

Pan Bogdan Sadłowski udostępnił nam znacznie więcej fotografii i pocztówek z Bisztynka. W znaczącej większości są to jednak fotografie już znane naszym Czytelnikom. Do dzisiejszej publikacji wybraliśmy te unikalne i nigdzie nie publikowane oraz kilka już znanych, ale lepszych jakościowo zdjęć.

Zwróćcie uwagę na piątą z pocztówek z rosyjskojęzyczną treścią korespondencji. Sama pocztówka została wydana w okresie I wojny śwatowej, ale rosyjski napis mówi: "Bischofstein, Prusy Wschodnie. W tym mieście znajdował się sztab 3 Frontu Białoruskiego. Luty 1945. W jednym z tych domów mieszkałem".

Szczególnej uwadze polecam też pocztówkę trzecią w naszej galerii. To jedyny znany nam wizerunek tej oddalonej od centrum części miasta. Przedstawia budynki istniejące do dziś.

Panu Bogdanowi serdecznie dziekujemy za udostępnienie swych zbiorów. Pan Bogdan jest rodzinnie związany z Bisztynkiem, ale sam z niego nie pochodzi i nie mieszka tu :-)

Andrzej Grabowski - 19.08.2014 r.Copyright: www.bisztynek24.pl 2014