Aktualności >>> Pielgrzymka do Stoczka Klasztornego >>>

 .: Pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Pokoju

Pielgrzymka z Bisztynka do Stoczka Klasztornego

Jak co roku, w ostatnią niedzielę sierpnia z Bisztynka do Stoczka Klasztornego, wczesnym rankiem wyruszyła piesza pielgrzymka. W tym roku, do Matki Boskiej Królowej Pokoju, wyszło z Bisztynka dokładnie 50 osób co policzył skrupulatnie ksiądz Sławomir Brewczyński. Pielgrzymkę - po raz pierwszy - poprowadził ks. Eugeniusz Bartusik - proboszcz parafii w Bisztynku.

Parafia w Bisztynku ma szczególną tradycję pielgrzymowania do Stoczka Klasztornego. Prypomnijmy ją. W 1666 r. mieszkańcy Bisztynka ślubowali regularne pielgrzymki do cudownego obrazu NMP Matki Pokoju w Stoczku Warmińskim, kiedy to na skutek gwałtownych burz i ulewnych deszczów nie byli w stanie rozpocząć żniw. Obyczaj ten uległ wzmocnieniu w 1714 r. wskutek następującego wydarzenia: podczas letniej burzy uderzenie pioruna spowodowało pożar, który zagrażał całemu miastu. Wówczas "burmistrz Michał Lampert wybiegł na Rynek i modlił się na kolanach ślubując, że jeśli Matka Miłosierdzia ocali miasto, wówczas on zarządzi uroczystą procesję do Świątyni Pokoju ku jej czci. I natychmiast ogień przygasł mimo silnie wiejącego wiatru".

Pątnikom towarzyszyła znakomita pogoda. Pielgrzymowali modląc się w osobistych intencjach. Przy akompaniamencie gitary śpiewał gość z Kętrzyna - Artur oraz Agata i Milena Stankiewicz z Bisztynka. O godz. 10.30 pielgrzymi zostali powitani w Stoczku Klasztornym. O 11.00 rozpoczęła się uroczysta Msza święta odprawiona przez ks. bp Juliana Wojtkowskiego, który obchodził 40. rocznicę otrzymania sakry biskupiej. Homilię wygłosił ks. kard. Henryk Gulbinowicz. Dodatkową okazją uroczystości było stulecie wznowienia dzaiałalności Zgromadzenia Księży Marianów, którzy opiekują się Sanktuarium w Stoczku.

Uroczystościom religijnym towarzyszyły zabawy i zakupy na licznych stoiskach "odpustowych". Były także przejażdżki konnei i zabawy dla najmłodszych.

Uroczystości w Stoczku Klasztornym skupiły tysiące wiernych z okolicznych parafii, a w tym Sułowa, Mrągowa, Bartoszyc, Kiwit i Lidzbarka Warmińskiego, oraz terenu całej Polski.

Andrzej Grabowski - 31.08.2009 r.

Copyright: www.bisztynek.strona.pl 2008