Aktualności >>> I Mistrzostwa Strongmenów w Bisztynku >>>

 .: Ciężary przenosili, trzymali i przerzucali mieszkańcy (i mieszkanki) Bisztynka

Najsilniejszym człowiekiem
gminy Bisztynek jest Marcin Kowalewski

Tony metalu i gumy przenieśli i przerzucili uczestnicy I Mistrzostw Strogmanów Gminy Bisztynek o Puchar Burmistrza Bisztynka. Zwyciężył Marcin Kowalewski, który do zawodów zgłosił się w ostatniej chwili. Swoich sił spróbowały też dzieci, panie i mężczyźni z publiczności. Zawodom towarzyszyły występy artystyczne.

Przemysław Brzoza, Jarosław Dymek, Sławomir Toczek i Tomasz Lech, czyli najsilniejsi ludzie w Polsce prowadzili i sędziowali I Mistrzostwa Strongmanów Gminy Bisztynek o Puchar Burmistrza Bisztynka Marka Dominiaka.

Zawody otwierali burmistrz Marek Dominiak i dyrektor ośrodka kultury Wioletta Jaskólska. Zaczęły się od prezentacji sędziów. Zanim jednak mistrzostwa się rozpoczęły na scenie ustawionej na targowisku miejskim wystąpiło trio wokalne Hania, Zuzia, Hania, czyli najmłodsze wokalistki z ośrodka kultury. Następnie popis umiejętności wokalnych dał miejscowy girlsband, czyli zespół Bez Nazwy. Rockowe i folkowe utwory zagrał zespół Asteria z Górowa Iławeckiego.

W czasie występów do mistrzostw strongmanów zgłaszali się kolejni chętni. Dodajmy, że kilku zgłosiło się a następnie rezygnowało, gdy dowiadywali się co ich czeka. W ostatniej chwili do zawodów zgłosił się Marcin Kowalewski. Ostatecznie w zawodach wystąpiło siedmiu śmiałków nazwanych natychmiast, przez Jarosława Dymka, "siedmioma wspaniałymi".

Mieli do wykonania: spacer farmera, przerzucanie opony, spacer buszmena i martwy ciąg ale... samochodem. W spacerze farmera przenosi ciężar 180 kg, spacer buszmena - to z kolei ciężar 190 kg a ciężar przy podnoszeniu i utrzymaniu samochodu osobowego wynosił ok. 300 kg. Nie wszyscy zawodnicy-amatorzy radzili sobie z tymi ciężarami.

Przed rozpoczęciem każdej z konkurencji zawodowi strongmeni prezentowali jak ją wykonać. Sławomir Toczek przy pokazie spaceru buszmena dociążył przyrząd za pomocą... Wioletty Jaskólskiej i Edyty Danilczuk z ośrodka kultury. Przemysław Brzoza podnosił samochód razem z Jarosławem Dymkiem.

W przerwach między konkurencjami z udziałem uczestników mistrzostw na sportowej arenie rywalizowały także dzieci, które w przeciąganiu liny pokonały zawodowców.

Rywalizację pań w utrzymywaniu ciężaru 70 kg. wygrała Teresa z Bisztynka, która go przez przez 4 minuty i 15 s. Druga była Ula z czasem 3:01 a trzecia Basia (2:24). W tej konkurencji wystartowało 10 pań a po jej zakończeniu sędziowie uznali, że popełnili błąd dając im do utrzymania... zbyt mały ciężar. Okazało się, że gdy prowadzili identyczną rywalizację w innej miejscowości tamtejsze panie ledwie wytrzymywały minutę.

Z kolei panowie z publiczności mogli przekonać się ile to jest 300 kilogramów. Do rywalizacji stanęło pięciu chętnych. Już w czasie prób jeden zrezygnował. Za zadanie mieli utrzymać jak najdłużej... samochód na specjalnym przyrządzie. Udało się to tylko panu Andrzejowi.

Panie z publiczności piszczały i nagradzały brawami Tomasza Lecha, który zajmuje się obecnie kulturystyką i który zaprezentował swoje mięśnie. W czasie tego pokazu męska część publiki zwyczajnie zazdrościła i podejrzliwie spoglądała na reakcje swoich partnerek.

Po podsumowaniu punktów i rezultatów ze wszystkich konkurencji okazało się, iż końcowa kolejność przedstawiała się następująco:

7. Krzysztof Kuczyński - 2 pkt. (Nagrody: srebrna biżuteria ufundowana przez Stefana Duka - marszałka W-M Sejmiku Gospodarczego, bon na tort lub ciasto o wartości 100 zł ufundowany przez piekarnię Okruszek państwa Oniszków z Bisztynka)

6. Adam Kosmala (najstarszy zawodnik) - 6 pkt. (Nagroda: zaproszenie na 35 Piknik Country do Mrągowa na koncerty galowe do amfiteatru 29-31 lipca 2016 (wartość 300 zł ) ufundowane przez burmistrz Mrągowa Otolię Siemieniec)

5. Adam Skura - 14,5 pkt. (Nagroda: wkrętarka akumulatorowa MAKITA (wartość 660 zł) ufundowana przez sklep Elemax Elektronarzędzia, ul. Nad Łyną 17 Bartoszyce)

4. Dariusz Białousz - 17,5 pkt. (Nagroda: komplet kluczy nasadowych NEO (wartość 750 zł) ufundowane przez sklep Elemax Elektronarzędzia, ul. Nad Łyną 17 Bartoszyce)

3. Szymon Szydlik - 18 pkt. (Nagroda: puchar ufundowany przez burmistrza Bisztynka Marka Dominiaka, weekendowy pobyt dla 2 osób w Hotelu Anek w Mrągowie z atrakcjami (1.500 zł) ufundowany przez Hotel Anek Państwa Klecan w Mrągowie)

2. Fabian Goc - 23 pkt. (Nagrody: puchar ufundowany przez burmistrza Bisztynka Marka Dominiaka, komplet mebli wypoczynkowych EVAN (wartość 2.000 zł) ufundowane przez firma EVAN Producent Mebli Państwa Jaworskich Bisztynek)

1. Marcin Kowalewski - 27 pkt. (Nagrody: puchar ufundowany przez burmistrza Bisztynka Marka Dominiaka, weekendowy pobyt dla 2 osób w luksusowym Hotelu Bryza w Juracie z atrakcjami (spa, masaże, romantyczne kolacje o wartości 2.500 zł) ufundowany przez Hotel Bryza Resort & SPA Jurata)

Wszyscy zawodnicy otrzymali też zestawy witamin ufundowane przez Aptekę Słoneczną państwa Madaneckich oraz koszulki pamiątkowe I Mistrzostw Strongmenów ufundowane przez Centrum Usługowe Szapiel Mrągowo.

Warto dodać, że panowie, którzy zajęli 3 pierwsze miejsca ćwiczą wspólnie, od kilku lat, w siłowni na stadionie w Bisztynku a sportem zajmują się z sukcesami od czasów szkoły podstawowej. Wspominał to wręczający im puchary burmistrz Dominiak, w przeszłości ich nauczyciel wf.

Nagrody wręczał im także marszałek Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Gospodarczego Stefan Duk oraz Wioletta Jaskólska i Edyta Danilczuk, która była pomysłodawczynią zawodów i ich sprawczynią.

Po zakończeniu mistrzostw na scenę wkroczył Adam Kraśko - znany z programu "Rolnik szuka żony". Zaśpiewał, tańczył z publicznością i ją rozbawiał.

Gdy zapadły ciemności licznej publiczności zaprezentował się Teatr Światła działający w ośrodku kultury a po tym pokazie odbyła się dyskoteka. Innego rodzaju sztukę związaną ze światłem prezentował VJ Diablos, czyli Jarosław Bałabański. Zajmujący się video artem artysta wyświetlał na ścianie Centrum Informacji Turystycznej grafiki nawiązujące do zawodów siłaczy, choć nie tylko.

W czasie zawodów i występów prowadzono także akcję charytatywną na rzecz chorej Nikoli. Wolontariuszki stowarzyszenia Przestrzeń sprzedawały wypieki przygotowane przez mieszkanki Bisztynka i gminy Bisztynek a tort upieczony przez jedną z nich został zlicytowany. Kupiono go za 500 złotych.

Wszystkiemu towarzyszyły stoiska gastronomiczne i handlowe oraz wodne i dmuchane zabawki dla najmłodszych.

Andrzej Grabowski - 10.07.2016 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:
Impreza była możliwa do zorganizowania dzięki partnerom. Są to:
Burmistrz Bisztynka Marek Dominiak, Burmistrz Mrągowa Otolia Siemieniec, Spółka "Paluzy" - Jan Jaciw, Adob - Bogdan Celej, Stefan Duk - Marszałek Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Gospodarczego,

Hotel Bryza Resort & SPA w Juracie, Hotel Anek w Mrągowie, Firma EVAN producent mebli Państwo Jaworscy, Elemax Elektornarzędzia Bartoszyce, Firma LORIN producent strojów kąpielowych i bielizny Andrychów,

Centrum Reklamowe Szapiel Mrągowo, Bank Spółdzielczy w Reszlu o/Bisztynek, Apteka Słoneczna Państwo Madaneccy Bisztynek, Piekarnia Okruszek Państwo Oniszko Bisztynek, Sklep ODiDO Państwo Wójcik Bisztynek, Sklep Przemysłowo-Chemiczny EVA Pani Beata Gołaszewska Bisztynek,

Sklep Alkohole Świata Państwo Szyło Bisztynek, ARM Państwo Mroczek Bisztynek, AGROBUD Państwo Czabryccy Bisztynek, Daniel Byczkowski Bisztynek, Państwo Krawieccy Bisztynek.


Patroni medialni:
Bisztynek24.pl, Gazeta Olsztyńska, Goniec Bartoszycki, TVK Bart-Sat,
TV Mazury

Copyright: www.bisztynek24.pl 2016