Aktualności >>> Odkryliśmy, że nic nie odkryliśmy >>>

 .: Nie udało się odnaleźć starych, niemieckojęzycznych napisów

Napisy na cokołach przy portalu kościoła pozostały tajemnicą

Usiłowaliśmy dowiedzieć się, odkryć, jakie napisy w języku niemieckim przykrywają blaszane tablice przykręcone wkrętami do cokołów rzeźb Chrystusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej stojących po obu stronach portalu kościoła w Bisztynku. Odkryliśmy napisy, ale w języku polskim.

Do poszukiwań treści dawnych napisów na cokołach rzeźb stojących po obu stronach portalu kościoła w Bisztynku zainspirowało nas zdjęcie wykonane najpóźniej w 1945 roku, ze zbiorów Elisabeth Schmidt. Zdjęcie przedstawia wspomniany portal i rzeźby. Na cokołach jest coś napisane, ale fotografia jest zbyt słabej jakości, by z niej odczytać treść tych napisów.

Powiększanie fragmentu z napisami pokazuje jedynie, że na cokole z Ukrzyżowanym Chrystusem napis kończy sie datą. Jest tam oznaczenie roku, prawdopodobnie 1897. Pozostałe słowa nie są czytelne. Zauważyć można jedynie krój czcionki, czyli tzw. szwabachę lub - jak kto woli - gotyk. Nie wiadomo nawet, czy napisy były namalowane, czy też wyryte w tynku i poczernione.

Fotografia pokazuje też inny napis. Napis okala łuk okna znajdującego się nad portalem. To prawdopodobnie napis okazjonalny wycięty z kartonu czy sklejki. Tu również nie możemy odczytać dwóch pierwszych słów (z uwagi na zbyt słabą znajomość języka niemieckiego). Dwa następne to "Jesus Christus".

To jedyne, w naszych zbiorach, zdjęcie portalu kościoła w Bisztynku z lat przedwojennych lub wojennych (Nie jest ono dokładnie datowane. Opisano je jak pochodzące sprzed 1945 roku.) nie pozwalało na odczytanie napisów więc postanowiliśmy, wraz z księdzem proboszczem Januszem Rybczyńskim, odkręcić blaszane tablice zakrywające framenty cokołów. Postanowiliśmy i zrobiliśmy to.

Po ich odkręceniu okazało się, że blachy pokrywają resztki identycznych, jak na tych tablicach, napisów w języku polskim. Po starych, niemieckojęzycznych napisach nie został żaden ślad. Być może zostały zatynkowane na nowo przy remoncie kościoła (jeśli były wyryte w dawnym tynku), albo po prostu zamalowane. Tajemnica pozostanie - na razie - tajemnicą.

Jeśli ktokolwiek dysponuje fotografią mogącą nam pomóc w odczytaniu przedwojennych napisów lub ktoś wie co tam było napisane, prosimy o kontakt na adres admin@bisztynek24.pl

Dodano 01.01.2014 r. godz. 10:38
Pani Joanna Wawrzinek rozszyfrowała jeden z napisów. Ten nad oknem. Napis brzmi: Gelobt sei Jesus Christus, co oznacza: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Dziękujemy.Andrzej Grabowski - 31.12.2013 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2013