Aktualności >>> Wielki Czwartek 2010 r. >>>

 .: Wielki Czwartek 2010 r. w Bisztynku

ROZPOCZĘŁO SIĘ TRIDUUM PASCHALNE

Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Tak też było w Bisztynku. Nabożeństwo rozpoczęło się o godz. 18.00 złożeniem życzeń i podziękowań naszym kapłanom - ks. Eugeniuszowi Bartusikowi i ks. Sławomirowi Brewczyńskiemu.

Msza Wieczerzy Pańskiej poza końcową Jej częścią, nie różni się niczym od "zwykłej" Eucharystii. I to najbardziej uderza. Ta Msza, ten początek Paschy Chrystusa, ma przypomnieć o tym, że całe to misterium dokonuje się każdego dnia. Nie jest ważne, czy jestem w malutkim drewnianym kościele, czy Bazylice na Lateranie. To to samo. Zawsze Ofiara i Uczta. Zawsze miłość i życie.

W Wielki Czwartek w kościołach katedralnych ma miejsce uroczysta Msza święta sprawowana w godzinach porannych przez biskupa diecezjalnego wraz z prezbiterami. Nazywana jest ona Mszą Krzyżma, ponieważ podczas niej poświęcane są nowe oleje przeznaczone do namaszczeń: podczas chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych. W trakcie tej Mszy odbywa się odnowienie przyrzeczeń kapłańskich. Msza taka odbyła się w bazylice katedralnej w Olsztynie. Wziął w niej udział ks. Sławomir Brewczyński i 6 ministrantów z naszej parafii.

W kościołach parafialnych ma miejsce tylko jedna uroczysta Msza sprawowana wieczorem - Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. W jej trakcie podczas śpiewu "Chwała na wysokości" biją wszystkie dzwony w świątyni. Po zakończeniu śpiewu dzwony i organy milkną. W czasie Przeistoczenia mogą być używane kołatki bez gongu. Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej konsekruje się dostateczną ilość komunikantów tak, by wystarczyły na dzień obecny i następny. Po zakończeniu Wieczerzy Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji, zwanej "Ciemnicą" (na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy), gdzie adoruje się go do późnych godzin nocnych i przez cały Wielki Piątek. Po zakończeniu liturgii z ołtarza zdejmuje się świece, mszał, krzyż, obrusy. Tabernakulum zostaje otwarte i puste, a Wieczna lampka zgaszona.

Andrzej Grabowski - 02.04.2010 r.

Copyright: www.bisztynek.strona.pl 2010