Aktualności >>> Wieczornica z okazji Święta Niepodległości >>>

 .: Droga Polski do niepodległości

Gimnazjaliści przypomnieli drogę Polski do niepodległości

W gimnazjum w Bisztynku odbyła się wieczornica poświęcona symbolicznej dacie odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach zaborów, czyli 11 listopada 1918 r. Gimnazjaliści przypomnieli publiczności drogę Polski do odzyskania niepodległości.

Gimnazjaliści z Bisztynka pod kierunkiem Mileny Rychcik przygotowali i przedstawili w holu gimnazjum okazjonalny montaż słowno-muzyczny. Okazją do tego przedsięwzięcia jest zbliżające się Święto Niepodległści przypadające 11 listopada.

Nie była to, tym razem, zwykła akademia. Publiczność zasiadła przy stolikach udekorowanych w białe i czerwone barwy przy świecach tych kolorów. Każdy gość otrzymał kotylion w narodowych barwach. Była to okazja nie tylko do wysłuchania pieśni, wierszy i informacji o drodze Polski do niepodległości, ale też rozmów przy stolikach, przy kawie, herbacie i ciasteczkach.

Gimnazjaliści przypomnieli historię Polski od 1772 roku przez powstania, insurekcje, nadzieje wiązane z Napoleonem, po lata 1914 i 1918 oraz przekazanie władzy Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną dnia 11 listopada 1918 roku.

Wydarzenia historyczne ilustrowane były wierszami i pieśniami od Mazurka Dąbrowskiego przez Rotę do współczesnych. Montaż słowno-muzyczny zakończyło wykonanie "Żeby Polska była Polską" Jana Pietrzaka.

Andrzej Grabowski - 08.11.2014 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2014