Aktualności >>> Wielka Sobota w kościele w Bisztynku >>>

 .: Wigilia Paschalna w Bisztynku

Wigilia Pasachalna w kościele w Bisztynku

Nabożeństwo Wigilii Paschalnej, w kościele parafialnym w Bisztynku, celebrował ks. Wojciech Wajda. Rozpoczęło się ono o zachodzie słońca.

Wigilia Paschalna składa się z pięciu części z których ostatnią jest procesja rezurekcyjna; w przypadku parafii w Bisztynku prowadzona w Niedzielę Wielkanocną o świcie.

Nabożeństwo Wigilii Paschalnej rozpoczeło się od Liturgii Światła, czyli poświęcenia ognia i paschału. Ognisko, na dziedzińcu kościoła rozpalili strażacy OSP w Bisztynku trzymający też uroczystą, honorową wartę przy Grobie Pańskim.

Zaalony paschał został wnesiony do ciemnego kościoła i usłszeliśmy trzykrotne zawołanie "Światło Chrytusa!". Wielu wiernych zapaliło od ogniska lub paschału przyniesione z sobą świece.

Podczas Liturgii Słowa wierni wysłuchali 7 czytań i psalmów, a po uroczystym odśpiewaniu "Gloria", podczas którego ponownie zagrały organy i zabrzmiały dzwony milczące od Wielkiego Czwartku, kolejnego czytania i Ewangelii.

Ks. Wajda, w krótkiej homilii, mówił o codziennym zmartwychwstawaniu każdego człowieka, codziennym zmartwychwstawaniu z lenistwa, gniewu, nieczystości, nienawiści...

- Tak jak On miał swój Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Zmartwychwstanie, tak i ty masz takie swoje wielkie piątki i soboty oraz zmartwychwstania. Inne niż On. Twoje wielke piątki to dni cierpienia, do których nie chciałbyś wracać; wielkie soboty to dni ciszy i zrozumenia swych czynów przynoszących ci cierpienie oraz nadziei. Potem możesz zmartwychwstawać, czyli ciągle stawać się nowym człowiekiem, lepszym człowiekiem - mówił kaznodzieja.

Podczas Liturgii Chrzcielnej zebrani w świątyni odnowili, niegdyś składane przez rodziców i chrzestnych, przyrzeczenia chrzcielne. Kapłan poświęcił też wodę chrzcielną. Podczas Liturgii Eucharystycznej jej wyjątkowo uroczysty charakter podkreślały chóralne śpiewy w wykonaniu połączonych sił chóru parafialnego i scholi młodzieżowej.

Jeszcze przed błogosławieństwem kończącym nabożeństwo ks. Wajda wyjaśnił zebranym dlaczego o Zmatwychwstaniu pierwsze dowiedziały się kobiety? - Stało się tak po to, aby wieść o Zmartwychwstaniu rozeszła się... szybciej - mówił ks. Wajda, jednocześnie zapraszając na Rezurekcję o świcie.



  Andrzej Grabowski - 08.04.2012 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2012