Aktualności >>> Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne >>>

 .: Wielki Czwartek 2013 w Bisztynku

Msza Wieczerzy Pańskiej w Bisztynku

Rozpoczęło się Triduum Paschalne. W kościele w Bisztynku odprawiono Mszę św. - jedyne nabożeństwo Wielkiego Czwartku - Mszę Wieczerzy Pańskiej. To wspomnienie ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Poniżej prezentujemy zdjęcia i film z nabożeństwa koncelebrowanego przez ks. Janusza Rybczyńskiego, ks. Łukasza Sadko i ks. Jana Rosłana - kapelana i sekretarza ks. bpa Jacka Jezierskiego.

Od lat, w kościele w Bisztynku, nie praktykowano zwyczaju umycia nóg dwunastu mężczyznom, na pamiątkę umywania nóg apostołom przez Jezusa Chrystusa, przed ostatnią wieczerzą. Zwyczaj ten został przywrócony wczoraj przez ks. proboszcza Janusza Rybczyńskiego.

Przed ołtarzem usiadło dwunastu młodzieńców, którym ksiądz Rybczyński, symbolicznie umył nogi. W czasie Mszy św. kazanie wygłosił ks. Jan Rosłan, który skupił się na odczytanym wcześniej, przez ks. Łukasza, fragmencie Ewangelii dotyczącym właśnie tego wydarzenia.

Wyjaśnił symbolikę obrzędu umywania nóg. "Jeśli jesteś czysty wystarczy, że obmyjesz tylko nogi" - mówił Jezus do apostoła Piotra, gdy ten początkowo nie zgadzał się na umycie mu nóg przez Jezusa. Gdy wydawało mu się, że zrozumiał po co Jezus tak się uniża, poprosił też u umycie ramion i głowy.

- Jeśli więc byłeś u spowiedzi i po kilkunastu dniach przychodzisz uczestniczyć w Eucharystii a nie popełniłeś ciężkiego grzechu to jesteś czysty - mówił ks. Rosłan. - Wystarczy, że "umyjesz nogi", czyli żałujesz za grzechy lekkie i wypowiadasz słowa spowiedzi powszechnej podczas Eucharystii, bo jesteś czysty - wyjaśniał ks. Rosłan.

Tradycyjnie, podczas śpiewania "Gloria" rozbrzmiały w kościele wszystkie dzwony i dzwonki, po czym umilkły i milczeć będą do Wigilii Paschalnej - będącej nabożeństwem należącym do niedzieli wielkanocnej. Dziś - w Wielki Piątek i jutro - w Wielką Sobotę kościół katolicki nie sprawuje Eucharystii. Wigilia Paschalna odprawiana po zachodzie słońca jest, według żydowskiego sposobu mierzenia czasu, sprawowana w niedzielę. Dzień w żydowskiej rachubie czasu zaczyna się po zachodzie słońca.

Wielki Czwartek jest dniem upamiętniającym ustanowienie kapłaństwa przez Jezusa Chrystusa, stąd tez wierni złożyli kapłanom, koncelebrującym Mszę, życzenia i wręczyli kwiaty. Życzenia składały koła rożańcowe, wspólnota krwi Chrystusa, przedstawicielki Domu Pomocy Społecznej w Bisztynku oraz przedstawiciele służby liturgicznej i Ruchu Światło-Życie.

Koncowym elementem liturgii było przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. ciemnicy. Już po Mszy z ołtarz zdjęte zostały obrusy i świeczniki. Tabernakulum pozostało otwarte, a wieczna lampka zgasła...



Andrzej Grabowski - 28.03.2013 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2013