Aktualności >>> Wspomnienie Męki Jezusa Chrystusa >>>

 .: Wielki Piątek 2014 w Bisztynku

Liturgia Wigilii Paschalnej w Bisztynku

Liturgia Wigilii Paschalnej jest najważniejszą celebracją w Roku Liturgicznym. Jest to nabożeństwo należące już do Niedzieli Zmartwychwstania a nie do Wielkiej Soboty. Związane jest to z tym, że Żydzi, w czasch Chrystusa mierzyli nowy dzień od zachodu słońca. Stąd liturgia Wigilii Paschalnej winna być celebrowana po zmroku.

Wigilia Paschalna rozpoczęła się w Bisztynku o godz. 18:00. Składa się ona z pięciu części, z których ostatnią jest procesja rezurekcyjna; w przypadku parafii w Bisztynku prowadzona w Niedzielę Wielkanocną o świcie.

Nabożeństwo Wigilii Paschalnej rozpoczeło się od Liturgii Światła, czyli poświęcenia ognia i paschału. Ognisko, na dziedzińcu kościoła rozpalili strażacy OSP w Bisztynku. Ogniem z tego ogniska ks. Janusz Rybczyński zapalił Paschał. Zapalony paschał został wniesiony do ciemnego kościoła i usłyszeliśmy trzykrotne zawołanie "Światło Chrytusa!".

Wierni zapalili przyniesione ze sobą świece. W Bisztynku trwa wciąż zwyczaj zachowywania nadpalonych gałązek z ogniska, które chronią przed pożarami i innymi nieszczęściami. Przechowuje się je za religijnym, poświęconym obrazem.

Podczas Liturgii Słowa wierni wysłuchali 7 czytań i psalmów, a po uroczystym odśpiewaniu "Gloria", podczas którego ponownie zagrały organy i zabrzmiały dzwony milczące od Wielkiego Czwartku, kolejnego czytania i Ewangelii.

Podczas Liturgii Chrzcielnej zebrani w świątyni odnowili, niegdyś składane przez rodziców i chrzestnych, przyrzeczenia chrzcielne. Kapłan poświęcił też wodę chrzcielną. Podczas Liturgii Eucharystycznej jej wyjątkowo uroczysty charakter podkreślały chóralne śpiewy wiernych i scholi parafialnej.

Z uporem przypominamy, że liturgia Wigilii Paschalnej nalezy juz do Niedzieli Zmartwychwstania. Dzień, w czasach Chrystusa odmierzany był od zachodu słońca i stąd częste pomyłki.

To nie jest nabożeństwo Wielkiej Soboty!

Wielka Sobota jest jedynym dniem w roku bez Eucharystii. O ile w Wielki Piątek nie odprawia się Mszy świętej to jednak udziela się komunii. W Wielką Sobotę nie odprawia się Mszy i nie udziela komunii (można jej udzielić tylko chorym jako wiatyk), natomiast podczas liturgii Wigilii Paschalnej komunii już się udziela.

Andrzej Grabowski - 19.04.2013 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2014