Aktualności >>> Przedświąteczne spotkanie wigilijne ze sztuką >>>

 .: Mieszkancy spotkanli się w kościele na miejskiej Wigilii

Wigilia ze sztuką,
czyli wieczerza duchowa

Wnętrze kościoła poewangelickiego pękało w szwach podczas Wigilii ze sztuką, czyli miejskiego, przedświątecznego spotkania mieszkańców Bisztynka i wszystkich tych, którzy do miasteczka przybyli. Koncert kolęd dał olsztyński chór Bel Canto. We wnętrzu wzrok przyciągały obrazy.

Mieszkańcy Bisztynka licznie przybyli do kościoła poewangelickiego na Wigilię ze sztuką. O działaniach artystycznych często mówi się, iż są strawą dla duszy lub ucztą duchową. Tym razem, to co działo się we wnętrzach dawnej świątyni najlepiej określi zwrot: wieczerza dla ducha.

Na uczestników Wigilii miejskiej czekały bowiem zarówno tradycyjne potrawy wigilijne jak i artystyczna aranżacja wnętrza oraz chór Bel Canto z Olsztyna oraz miejscowi wokaliści.

Był więc barszcz, pierogi, śledzie, ciasta i ciasteczka oraz kapusta z grzybami. Potrawy przygotowały wolontariuszki i sponsorzy, którym skrupulatnie dziękowała, wymieniając wszystkich, dyrektorka OKiAL Wioletta Jaskólska. Na ścianach podświetlonych płomykami świec oglądać było można obrazy studentów Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Prace wystawili: Anna Pacanowska, Adam Wyżlic, Anna Hołubowicz, Łukasz Rybacki, Dominika Dreźlak, Weronika Borzuchowska, Karolina Filiczkowska i Vanessa Kurmin.

Z koncertem znanych i mniej znanych kolęd (w tym autorstwa Feliksa Nowowiejskiego) wystąpił Akademicki Chór Bel Canto, który w 2016 r. obchodził będzie 20-lecie swojej artystycznej działalności. Chór pod dyrekcją Jana Połowianiuka dał prawdziwy popis wokalnych możliwości a przez publiczność został "zmuszony" do bisowania.

Kolędę "Cicha noc" w wielu językach zaśpiewali wokaliści z zespołów Mozaika, Bez nazwy i Wesołe nutki. Tym razem połączyli siły i wystąpili jako jeden wielopokoleniowy chór.

Świąteczne życzenia gościom i mieszkańcom składali: burmistrz Bisztynka Marek Dominiak i dyrektorka ośrodka kultury Wioletta Jaskólska. Całość prowadził Robert Lesiński z Radia Olsztyn.

Był to też czas rozmów i składania życzeń świątecznych znajomym, sąsiadom, podopiecznym domu pomocy społecznej i gościom z wielu miejscowości naszego regionu. I młodsi i starsi mogli też otrzymać drobny prezent od św. Mikołaja, który na całość spoglądał z góry, z ławki podwieszonej na wysokości około 2 metrów.

Andrzej Grabowski - 19.12.2015 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:
Copyright: www.bisztynek24.pl 2015