Aktualności >>> Nowy wóz bojowy OSP w Bisztynku >>>

 .: Nowy wóz bojowy OSP w Bisztynku

Reklamujemy:


STRAŻACY Z BISZTYNKA MAJĄ NOWY WÓZ BOJOWY

Dnia 05.01.2010r. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Bisztynku wzbogaciła się o długo oczekiwany, nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu MAN TGM 13.290 o napędzie 4x4. Typ samochodu według oznaczeń pożarniczych to GBA 2,5/25 co oznacza, że samochód ten jest wyposażony w zbiornik wodny o pojemności 2,5 m3 oraz autopompę o wydajności 25hektolitrów/min. Posiada on również zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 250 litrów. Samochód jest wyposażony w silnik o mocy 290 KM, o normie emisji spalin EURO 5. Przystosowany jest do przewozu 6 ratowników w układzie 1+1+4.

Zabudowe pożarniczą wykonało Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe "Stolarczyk" z Kielc. Zabudowa wykonana jest głównie ze stali nierdzewnej oraz, w mniejszym stopniu, z aluminium (głównie żaluzje). Zbiornik na wodę oraz środek pianotwórczy wykonane są z kompozytów.

Autopompa znajdująca się na wyposażeniu tego wozu jest dwuzakresowa, co oznacza, że może ona wytworzyć dwa rodzaje ciśnień, tj. 8 Bar przy którym jej wydajność to maksymalnie 2550 l/min. Tego ciśnienia używa się przy podawaniu wody z lini wężowych, natomiast przy podawaniu wody z tzw. lini szybkiego natarcia, w którą również jest wyposażony ten wóz, ciśnienie to 40 Bar, a wydajność 400 l/min.

Samochód posiada też działko wodno-pianowe. Ponadto samochód jest wyposażony w maszt oświetleniowy, sprzęt łączności radiowej oraz wyciągarkę elektryczną.

Samochód przyszedł "goły", jak jest to określane w żargonie strażackim, a sprzęt zostanie przerzucony z samochodu, którego zastąpi. Nie ukrywamy, że tego sprzętu nie jest zbyt wiele. Brakuje na jego wyposażeniu przede wszystkim agregatu prądotwórczego, który powinien zasilać maszt oświetleniowy będący, tak jak wspomniałem, na wyposażeniu samochodu oraz wentylatora oddymiającego, o który nasza jednostka ubiega się już od kilku lat i próbuje pozyskać na niego pieniądze - jednak bezskutecznie. Jego koszt to ok. 5 tysięcy złotych. Jednak jest to koszt zbyt wysoki jak na nasze skromne możliwości.

Być może znajdą się osoby prywatne bądź firmy, które chciałyby wspomóc naszą jednostkę w doposażeniu naszego nowego wozu bojowego. Nie ukrywamy, że liczymy na Państwa pomoc.

Oficjalne przekazanie samochodu odbędzie się 15 stycznia.

PK - 09.01.2010 r.

Copyright: www.bisztynek.strona.pl 2010