Aktualności >>> Cześciowe zaćmienie Słońca >>>

 .: Wiosna nadeszła z zaćmieniem Słońca

Słońce zasłonięte Księżycem
w pierwszy dzień astronomicznej wiosny

Dziś na terenie Polski można było obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Nad Bisztynkiem widoczne było od około godz. 9:50 do 12:10.

Dzisiaj (piątek) mogliśmy zaobserwować dwa ciekawe zjawiska. Właśnie dziś przypada równonoc wiosenna. To moment, w którym Ziemia przekracza punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach.

Od tej chwili przez pół roku biegun północny będzie zatem bliżej Słońca niż biegun południowy. To z kolei oznacza, że Słońce bardziej będzie oświetlało północną półkulę Ziemi. Moment równonocy wiosennej wyznacza początek astronomicznej wiosny na danej półkuli. A ta, według czasu środkowoeuropejskiego, rozpocznie się o godz. 23.45.

Całkowite zaćmienie Słońca z 20 marca 2015 byłoe widoczne nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego, na Morzu Norweskim i Morzu Arktycznym.

W Polsce a w tym i nad Bisztynkiem obserwowaliśmy i sfotografowaliśmy częściowe zaćmienie Słońca. W pewnym momencie, około godz. 11:00 Księżyc przysłonił nieco ponad 66% tarczy słonecznej.

Zdjęcia wykonaliśmy rzy pomocy zwykłej szybki z masek spawalniczych, ktorych w jednym ze sklepów kupiono dziś kilkadziesiąt.

Andrzej Grabowski - 20.03.2015 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:


Copyright: www.bisztynek24.pl 2015