Aktualności >>> Podpis Sługi Bożego ks. Zagermanna >>>

 .: Znalazł stary obrazek komunijny

Obrazek komunijny z podpisem Sługi Bożego
ks. Franza Zagermanna

Proboszcz parafii w Unikowie postrzelony przez czerwonoarmistów i zmarły w lutym 1945 roku Franz Zagermann to jeden z warmińskich męczenników, Sług Bożych wobec którego toczy się proces beatyfikacyjny. Pamiątkę z jego podpisem znaleziono w jednym z domów w Sątopach.

Obrazek wręczany dzieciom przystępującym do I Komunii Świętej w latach 30-tych XX wieku odnalazł w swym domu w Sątopach pan Ryszard Chęciński. - Przetrwał dzięki pewnemu zbiegowi okoliczności. Ten obrazek, w oryginalnej dębowej ramce "od zawsze" był w moim domu tyle, że zasłonięty pamiątką komunii mojej siostry. Przypadek sprawił, że zajrzałem pod niego i tak znalazłem ten znacznie starszy, podpisany przez proboszcza z Unikowa Franza Zagermanna - mówił nam posiadacz obrazka.

Franz Zagermann to ksiądz wobec którego toczy się proces beatyfikacyjny >>>, zakończony już na poziomie Archidiecezji Warmińskiej. Ksiądz Zagermann został postrzelony 25 lutego 1945 r. przez radzieckich żołnierzy w domu państwa Kroschewskich w Unikowie. Zmarł następnego dnia. Został pochowany na terenie posesji gdzie zginął.

Obrazek komunijny, po lewej stronie przedstawia Świętego Tarsycjusza. To męczennik rzymski z czasów prześladowań za cesarza Decjusza Trajana, pochowany w katakumbach św. Kaliksta, święty kościoła katolickiego. Urodził się w roku 263 a został zamordowany w 275 r. Nad jego postacią widnieje łaciński napis "S. Tarcisius martyr", czyli "Święty Tarsycjusz męczennik", a pod jego postacią mamy napis "Jesu, fortitudo martyrum", co oznacza: "Jezus, siła (odwaga) męczenników.".

W środkowej części obrazka komunijnego mamy postać Jezusa Chrystusa w otoczeniu stada owiec i poniżej napis "Ecce Agnus Dei", czyli "Oto Baranek Boży". Po prawej jest postać świętej Agnieszki - męczennicy dziewicy. To święta kościołów katolickiego i prawosławnego ur. ok. 291 roku w Rzymie, zm. ok. 304 lub 305 również w Rzymie. Pod jej postacią napisano: "Jezus, czystość dziewic".

A komu wręczono ten obrazek, kto przystąpił do I Komunii świętej? Z zatartych już odręcznych wpisów odczytaliśmy, że była to Hedwig Bierholz przystępująca do sakramentu 8 lipca 1934 (?) roku. Nie odczytaliśmy nazwy miejscowości, w której mieszkała. Komunia odbyła się natomiast w Glockstein, czyli w Unikowie.

Andrzej Grabowski - 07.02.2017 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:






Copyright: www.bisztynek24.pl 2017