Aktualności >>> Seniorzy wchodzą w świat cyfrowy w Sątopach-Samulewie >>>

 .: Cyfrowe Dzień Babci i Dzień Dziadka w Sątopach-Samulewie

Promocja lokalnego programu działania latarniczki Anieli Janik
w Satopach-Samulewie

Aniela Janik z Sątop-Samulewa to latarniczka Polski Cyfrowej Równych Szans. Uczy seniorów korzystania z komputera, Internetu i świata cyfrowego. Jest jedną z 200 wolontariuszy zwanych latarnikami, którzy otrzymali grant, czyli pieniądze, na realizację własnych programów działania. 20 stycznia w świetlicy w Sątopach Aniela Janik promowała ten program.

Projekt Polska Cyfrowa Równych Szans to ogólnopolskie działanie ponad 2600 wolontariuszy zwanych latarnikami, mające na celu przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób w wieku ponad 50 lat. Latarnicy organizują, we własnych środowiskach lokalnych, zajęcia związane z obsługą komputera i korzystania z Internetu w których bezpłatnie mogą brać udział osoby nie posiadające takich umiejętności. Granica wieku uczestników, granica 50+, nie jest sztywna i w zajęciach mogą brać też udział osoby młodsze mające problemy z korzystaniem z nowoczesnych technologii. Nie tylko komputera, czy Internetu, ale też aparatu cyfrowego, telefonu komórkowego czy telewizji cyfrowej>

Aniela Janik z Sątop juz kilka miesięcy prowadzi takie zajęcia. Skorzystała też z możliwości uzyskania grantu na swoje działania. Jej lokalny program działania "Życie seniora nie musi być nudne" został oceniony bardzo dobrze i Aniela otrzymała wsparcie finansowe swych działań. Jest jedną z 200 latarników w Polsce, którzy takie wsparcie otrzymali.

20 stycznia, w świetlicy środowiskowej w Sątopach-Samulewie promowała swój plan a że zbliżały się dni Babci i Dziadka promocja planu połączona została z zabawą przeznaczoną dla uczestników zajęć, bo "Życie seniora nie musi być nudne".

W tym wydarzeniu udział wzięło 20. potencjalnych uczestników zajęć komputerowych i 10. dzieci. Dzieciaki przedstawiły "Familiadę", czyli własne spojrzenie na popularny teleturniej telewizyjny. Nie odbyło sie to przypadkowo. Tematem pierwszego spotkania przyszłych internautów 50+ była cyfryzacja telewizji.

Przy herbacie i słodkim poczęstunku seniorzy z Sątop i okolic zapoznali się ze sposobami przenoszenia zdjęć z aparatu fotograficznego na twardy dysk. Przy okazji obejrzeli zdjęcia wykonane podczas imprezy.

Kolejne zajęcia dotyczyć będą "szperania w sieci" i wyszukiwania potrzebnych, do wykonania dekoracji wielkanocnych, informacji. W lutym seniorzy z Sątop odwiedzą Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Aniela Janik współpracuje z latarnikami z Reszla i z Bisztynka. Już w najbliższych dniach, w nagrode za dotychczasową aktywność pojedzie do Brukseli na zaproszenie europarlamentrzystki Danuty Hübner. Do Brukseli jedzie 15. najbardziej aktywnych latarników z całej Polski. W tej 15. jest dwoje latarników z gminy Bisztynek.

Spotkanie w świetlicy w Sątopach-Samulewie było możliwe dzięki pomocy pań z Rady Osiedla w Sątopach - Samulewie i bibliotekarki z filii bibliotecznej w Sątopach - Samulewie.Andrzej Grabowski - 22.01.2013 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2013